مناظره سوم نامزدها برای برخی از آنان شگون نداشت….در آخرین مناظره بسیاری از اسرار از پرده بیرون افتاد

Image and video hosting by TinyPic

در واپسین روزهای منتهی به زمان برگزاری انتخابات یازدهم ریاست جمهوری آخرین مناظره هشت نامزد به گونه ای برگزار شد که برخی از نامزدها به افشای اسراری از عملکرد گذشته یکدیگر پرداختند.

1_0

سومین دوره مناظره هشت نامزد انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز برگزار شد. در این مناظره که در تکمیل دو مناظره گذشته و با محور سیاست داخلی و خارجی انجام شد ابتدا ضرغامی رییس سازمان صدا و سیما با حضور در جمع نامزدها به آنان اطمینان داد که هیچ منعی برای نقد یا تعرض متقابل کاندیداها پس از بیان دیدگاههای هر یک از آنان نسبت به هم وجود ندارد.

و همین موضوع چراغ سبزی بود برای هر کدام از این هشت نفر تا با اعتراضات پیاپی به یکدیگر فضای آخرین مناظره را متفاوت با دو مناظره قبل کند.

در ابتدای مناظره عارف و غرضی هر یک درخواستی داشتند که مطرح کردند، غرضی خواستار تداوم مناظره ها شد و عارف نیز از برگزار کنندگان خواست تا به نامزدها فرصتی داده شود تا به ارایه دیدگاهها و برنامه های خود بپردازند. سپس به قید قرعه محسن رضایی نخستین کسی بود که با قرار گرفتن در جایگاه به بیان دیدگاههای سیاسی خودپ پرداخت و گفت: امروز مردم ما از کشمکش ها و نزاع های سیاسی خسته شده اند، هر چند جناح های سیاسی سرمایه مهم انقلاب هستند اما دیگر مدیریت جناحی جوابگو نیست بنابر این به دنبال این هستیم تا دولتی داشته باشیم که پاسخگوی همه اقشار مردم باشد.

محسن رضایی که از روی کاغذ برنامه های خود را می خواند رفتارش تداعی کننده دانش آموزی بود که موضوع انشاء اگر رییس جمهوری شدید را با دستپاچگی می خواند.

پس از اتمام قرائت رضایی نوبت به سایر نامزدها رسید تا سوالات خود را از وی بپرسند. ولایتی از رضایی پرسید سیاست شما در حل برنامه هسته ای چیست؟ روحانی گفت در سالهای اخیر غیر همفکران را حذف کرده ایم، باید تبر حذف را کنار بگذاریم و از همه نیروهای متخصص استفاده کنیم. مدیریت جامعه باید دارای ثبات و بر مبنای ضابطه باشد و نه رابطه.

حداد عادل هم گفت آقای رضایی در مورد سیاست خارجی توضیحی نداد بلکه هر آنچه گفت نتیجه کار بود، بنابر این می خواهم بدانم ایشان با کدام روش می خواهند در عرصه سیاست خارجی فعالیت کنند؟

وقتی نوبت به جلیلی رسید گفت نکته خاصی ندارم در عوض قالیباف به فرمانده سابقش گفت: رفتن به سمت وحدت اساس کار است اما تجربه گذشته نشان داده که اصولگرایان و اصلاح طلبان عملا خلاف این عمل رفتار کرده اند و رفتار جناحی داشته اند. شما چه روشی می خواهید با این عمل مقابله کنید؟

عارف هم گفت: شما به مساله آزادی بیان اشاره کردید من می خواهم در این زمینه چند مثال بزنم، چند روز قبل من به بازار تهران رفتم که در آنجا شعار درود بر عارف و سلام بر خاتمی دادند و نتیجه شد دستگیری چند نفر که با پیگیری من آزاد شدند، میزبان من هم در آذربایجان غربی دستگیر شد و الان چند هفته است که خانواده از وی اطلاعی ندارند. ما وقتی می خواهیم حماسه سیاسی خلق کنیم با این تنگ نظری ها مواجه می شویم. راهکار شما برای جلوگیری از این اقدامات چیست؟

غرضی هم با اشاره به اینکه سیاست داخلی مبنی بر جلب رضایت عامه است که با فرمایشات شما مغایرت ندارد، اما آیا جلب رضایت عامه از طریق کانال‌های تعریف شده است یا می‌خواهید کانال‌های جدید تعریف کنید؟ برای از بین بردن مشکلات کشور باید روش‌های جدیدی معرفی کرد که به جلب رضایت عامه بیانجامد. در مورد سیاست خارجی، انعکاس استعداد داخلی بسیار مهم است. آیا مشکلات داخلی کشور و عدم وجود یک تناسب بین استعدادهای داخلی به شما اجازه می‌دهد که در سیاست خارجی دولتی را انتخاب کنید که بتواند به حل مساله کمک کند؟

بعد از پاسخ رضایی به سوالات مطرح شده نوبت به محمدباقر قالیباف رسید تا دیدگاههای خود را در ارتباط با سیاست داخلی و خارجی بیان کند وی با بیان اینکه دیپلماسی خارجی ما در سالهای گذشته نتوانسته در تحقق اهداف سیاست خارجی موفق باشد گفت ما نیازمند تغییر رویکرد مدیریتی در اداره جامعه هستیم. در حوزه دیپلماسی هم پنج محور جدی موجود دارد و دولتی که در درون کشور مورد تحسین نباشد پشت هیج میز مذاکره ای مورد توجه قرار نمی گیرد. نکته دیگر هم فعال کردن دیپلماسی اقتصادی است که یا در آن تعطیل بوده ایم یا کارنامه مشخصی نداریم. بعد از اتمام سخنان قالیباف دو منتقد جدی وی عارف و روحانی بودند. عارف از قالیباف پرسید، در زمان شهرداری شما قیمت زمین در تهران به طور متوسط شش برابر شده است، آیا فروش تراکم در تهران در افزایش قیمت زمین سهمی داشته؟ شما تراکم را برای انجام پروژه های عمرانی پیش فروش کردیدآیا این موضوع صحیح است یا خیر؟

روحانی هم گفت من تعجب کردم که آقای قالیباف در زمینه سیاست خارجی گفت که سیاست خارجی ما ناموفق بوده است. سیاست خارجی در دولت سازندگی توانست تکنولوژی را از خارج وارد کند و باقی‌مانده سرزمین ما را از بعثی‌ها پس بگیرد و تحول بزرگی در کشور ایجاد کند و با کمک شورای عالی امنیت ملی ما توانستیم اسرا را به کشور برگردانیم و در این دوره هم صدام در سازمان ملل محکوم شد. در دوره خاتمی کشور از بحران نجات پیدا کرد آن وقت شما از ناموفق بودن سیاست خارجی حرف میزنید؟

زمانی که نوبت به حداد عادل رسید تا در نقد قالیباف سخن بگوید، ترجیح داد تا با مخاطب قرار دادن عارف بگوید: شما گفتید چند نفر در بازار تهران دستگیر شده اندو در تبریز هم این اتفاق افتاده است، من این موضوع را انکار نمی کنم نمی گویم که آقای عارف خلاف می گویند، اما اینها سلیقه فردی است و اشتباهی است که در هر دوره ممکن است رخ دهد. همینطور فیلم های مستندی که این شب ها پخش شد آقای خاتمی درباره عده ای سحبت کردند پس خوب است گفته شود که اگر این اتفاق افتاده مربوط به شرایط کلی کشور نیست. جلیلی هم در واکنش با سخنان عارف گفت: مطلبی که آقای عارف به آن اشاره کردند، اگر میخواهیم از سلایق جلوگیری کنیم راهش قانون است و با قانون می توانیم جلوی سلایق بایستیم و اگر بیایم به صراحت از کسانی که بزرگترین بی قانونی را مرتکب شدند با افتخار یاد کنیم همان حمایت از سلایق می شود.

عارف:آیا درود بر خاتمی خلاف قانون است؟

جلیلی:بحث من ایشان نیست ما در انتخاباتی که داریم یک قانون و چارچوبی داریم که شما و همه ما پذیرفته‌ایم که آمده‌ایم اگر بعد از انتخابات خلاف این قانون شروع کردند، در کشور فتنه راه انداختند اینجا حمایت از آن‌ها و افتخار کردن به آن‌ها می شود سلیقه‌ای عمل کردن.

عارف: قانون را بیان کنید. سوالم از شما به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی این است که عکس آقای خاتمی خلاف قانون است.

جلیلی:خلاف قانون این است که اگر شورای نگهبان انتخاباتی را گفت که صحیح است …

عارف:سوال من این است که آیا عکس آقای خاتمی خلاف قانون است؟

در ادامه  غلامعلی حدادعادل دیدگاه‌های خود درباره مسایل سیاسی را بیان کرد و دیگر نامزدها به نقد دیدگاه‌های وی پرداختند.

حداد در بخشی از سخنانش گفت: امروز در داخل کشور می‌دانیم در سیاست داخلی مشکل مهم اقتصادی مشکل اولویت‌دار برای همه کاندیداها است مسلما مشکل اقتصادی ما با تحریم ارتباط دارد. تحریم‌های که دشمنان آن را فلج کننده نامیده اند البته اعتقاد داریم با مدیریت بهتر می‌شد و می‌شود این تحریم را تخفیف داد و آثار آن را کم کرد در سیاست خارجی ما حل مسئله تحریم اولویت دارد مهم این است که چگونه انجام شود.

بعد از نقد هفت نامزد نسبت به سخنان حداد این‌بار نوبت به حسن روحانی بود که در جایگاه قرار گرفته و دیدگاه‌های خود را نسبت به سیاست خارجی و داخلی کشور بیان کند، رییس شورای عالی امنیت ملی در این خصوص گفت:

در زمینه سیاست داخلی اساس سیاست داخلی دولت تدبیر و امید بر مبنای تامین امنیت و ایجاد آرامش برای همه مردم ایران در تمام ابعاد زندگی‌شان خواهد بود مشق‌های اقتصادی،‌ فرهنگی،‌ شغلی حریم خصوصی و سایر ابعاد زندگی‌شان به گونه‌ای باشد که مردم در همه ایام شبانه‌روز در مکان‌های مختلف احساس امنیت و آرامش در ابعاد مختلف زندگی‌شان داشته باشند.

مساله دوم آزادی است که در همه ابعاد زندگی آزادی مسئولانه را احساس کنند جایی که نظرشان را اعلام کنند یا اینکه در انتخابات با آزادی تمام حضور پیدا کنند

مساله سوم عدالت در سراسر کشور و بحث حقوق شهروندی است که همه مردم کشور ما از هر قبیله و نژادی احساس کنند که شهروند یک کشور واحد هستند و از حقوق مساوی و عادلانه برخوردارند

برای این موضوع ما نیاز به عقلانیت و اعتدال داریم و باید از افراط و تفریط دوری گزنیم. در بحث سیاست خارجی نیز اینچنین است. ما در سیاست خارجی باید منافع و امنیت ملی کشور را حفظ کنیم و بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم تا فرصت‌های لازم برای مردم ما در صحنه سیاسی‌، اقتصادی، فرهنگی و سایر بخش‌ها بوجود آید.

در قسمت نقد سخنان روحانی جلیلی و ولایتی رو در روی یکدیگر قرار گرفتند. این رودر رویی تا آنجا پیش رفت که غرضی در آن مداخله کرد و گفت: سو استفاده از مقام‌ها و منابع مختلف کشور و نبود انسجام به اینجا رسانده که شخصیت‌ها با تکیه بر دیدگاه‌ها و منابعی که در اختیار دارند این گونه منافع کشور را به خطر می اندازند.

روحانی هم در پاسخ به نقد قالیباف که گفته بود در ساال ۸۲ که من فرمانده نیروی انتظامی بودم در جلسه‌ای به شما که دبیر شورای عالی امنیت ملی بودید ،گفتم که اجازه بدهید دفتر تحکیم وحدت به مناسبت وقایع سال ۸۲ تجمعی در چارچوب قانون داشته باشد، اما شما گفتید که به دنبال دردسر نیستید و نیاز به مجوز نیست، اظهار داشت من از آقای قالیباف خیلی تعجب می‌کنم درست است ما باید رقابت کنیم، اما نه اینگونه، آقای قالیباف! دلم نمی‌خواست بگویم اما ناچار شدم شما گفتید که دانشجویان بیایند و گاز انبری عمل می کنیم و آنها را دستگیر می‌کنیم. لذا معتقدم برنگردید به بحث‌های آن زمان این سینه پر از مسائل فراوان است بگذارید رقابت سالم، درست و دقیق باشد.

در ادامه چالش میان رضایی و روحانی بر سر مسایل هسته ای بود و بعد از پایان جنگ لفظی میان این دو نامزد نوبت به عارف رسید تا دیدگاههای خود را شرح دهد و دیگران به نقد وی پرداختند.

عارف در خشی از سخنانش به اظهارات یکی از فرماندهان نظامی اشاره کرد و گفت به قول این فرمانده رییس جمهوری باید بیاید که کشور را از حالت بحرانی نجات دهد. سوالم این است که چه کسانی مسوول وضع موجود هستند؟ در دو مناظره قبلی به این موضوع پرداخته نشد. مردم حق دارند بدانند که چه کسانی وضع موجود را به وجود آورده‌اند. جریان اصولگرا در هر سه قوه حاکمیت دارد. در مورد قوه مجریه بگویم تقریبا نیروی‌های اصلاح‌طلب در هر بخشی که بودند، حتی در یک بخشداری را حذف کرده‌اند.

عارف در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به جلیلی که گفته بود در زمان اصلاحات هم در کشور رویدادهایی رخ داد که ظلم به نظام بود گفت: من نظام را دوست دارم و به نظام، ولایت فقیه و قانون اساسی اعتقاد دارم چرا ما به هم برچسب می زنیم. ما باید با همدلی جلو برویم، من نمی‌خواهم بحث‌های سال ۸۸ را باز کنم. من درد می کشیدم، اما سکوت معنادار کردم همه نگران هستیم وباید با صمیمت و نگاه مشترک جلو برویم، ما در راهبردهای خود هیچ اختلافی نداریم، اما اختلاف سلیقه وجود دارد که می‌تواند موجب نشاط و تحرک شود. امروز مهمترین مسئله، مسئله جوانان است نباید آن‌هارا از دست دهیم. بناست از تمام تجارب دولت های گذشته استفاده کنم و قرار نیست در گذشته متوقف شوم. من از دستاوردهای دولت اصلاحات استفاده می کنم، البته نقدهایی به آن دارم.

جلیلی: من به شما برچسب نزدم و فقط گفتم اتفاقاتی در دوره اصلاحات رخ داده است آیا وقایع سال ۸۸ظلم به نظام نبود؟

عارف:به نظام ظلم شد و باید بررسی کرد و سهم همه افراد و گروه‌ها در شکل گیری این ظلم مشخص کنیم

در ادامه قرعه به نام ولایتی افتاد تا در جایگاه  ویژه قرار بگیرد. وی حرفهایی زد که از سوی حداد عادل، جلیلی و قالیباف مورد اعتراض قرار گرفت. رضایی در نوبت نقدش از ولایتی گفت اینطور که نشان داده شد آقایان حداد و قالیباف و ولایتی علی رغم ائتلافی که تشکیل داده اند با یکدیگر هماهنگ نیستند و انتقادهای جدی به هم دارند و بهتر است اول موضوع این ائتلاف برای مردم روشن شود.

در بخش دوم مناظره نیز شانزده سوال به قید قرعه وجود داشت که هر نامزد به دوسوال پاسخ داد.

بازتاب مناظره در فضای مجازی

به موازات برگزاری این مناظره- مسابقه کاربران با گزارش لحظه به لحظه و توییت کردن نکات مهم مناظره به دوشش خبری در کنار درج نظرات خود پرداختند.

کاربری با نام درک شپرد در گوگل پلاس نوشته

همین الان ازرفقا خبررسید که پنج نفرازنامزدها رسما نمایندهایی دارند برای رصد شبکه های اجتماعی درزمان مناظره‌ها!

قدرفکرومطالب خودتون رو بدونید و واقع نگر شویم ونظر واقعیت را بنویسیم تا بفهمند باجوانان ۵۷ طرف نیستند!

همین کاربر در استاتوس دیگری نوشته: اگر کلمات ظرفیت فرصت سازوکار، گفتمان و مثلا در مناظره ممنوع شود کسانی که می گویند جلیلی برنامه دارد متوجه می شوند برنامه که سهل است، هیچ حرفی برای گفتن هم ندارد…

یک کاربر دیگر هم نوشته: می گویند قبل از مناظره آخر همه نامزدها را گشتند تا مبادا کسی عکس زن بقیه را نیاورده باشد!  مدتها بود اینقدر نخندیده بودم.

درفیسبوک هم کاربری نوشته است جلیلی در نگاه به دوربین و دروغ گفتن با صراحت همان احمدی نژاد است

کاربر دیگری هم نوشته است به نظر من در آخرین مناظره قالیباف بازنده اصلی بود، دوگانگی و تناقض  در حرف زدن این آدم موج می زند. جلیلی پیرو مکتب احمدی نژاد و بزرگترین خطر انتخاباتی است. ولایتی اهل بده و بستان است و رضایی هم آمده تا از آب گل آلود ماهی بگیرد. عارف حق مطلب را درباره جنبش سبز ادا نکرد. غرضی کلا زده به کار روخوانی تاریخ مشروطه و روحانی اما معتدل تر، قاطع تر و فنی تر در نقش تیر خلاص زن بقیه ظاهر شدند.

خودنویس

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s