ولایتی: برای بگم بگم های احمدی نژادی آماده ام

Image and video hosting by TinyPic

عضو ائتلاف پیشرفت که عصر روز چهارشنبه برای انجام چند دیدار و سخنرانی, به شهر مقدس قم سفر کرده بود در آخرین برنامه رسمی خود به گفتگو با اهالی رسانه پرداخت و به سوالات مختلف خبرنگاران در موضوعاتی چون تداوم پرداخت یارانه, نحوه انتخاب اعضای کابینه و نحوه ساماندهی فضای اقتصادی کشور پرداخت.

Cartoons_vel2_541977350

به گزارش سرویس سیاسی انتخاب, وی در پاسخ به اولین سوال خبرنگاران درباره نحوه مواجهه با برخی تهدیدها و افشاگری های موجود در فضای انتخابات گفت: انتخابات صحنه رقابت است و در صحنه رقابت, تصور بروز تهدید نیز وجود دارد و برخی فعالیتهای اینچنینی و اعلام نظرها , غیرمنتظره نیست; گرچه غیرطبیعی است.

کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اگر در انتخابات کاندیدا باشید و بگم بگمهای احمدینژاد به شما برسد, چه میکنید? گفت: بنده آمادگی دارم پاسخ گوی تمام سؤالات و شبهاتی باشم که در رابطه با خودم از سن نوجوانی تا کنون مطرح میشود باشم.

وی افزود: این قبیل کارها (بگم بگمهای احمدینژاد) را, نمیگویم غیر طبیعی نیست, بلکه میگویم غیر منتظره نیست.

وی با تاکید بر اینکه با آمادگی کامل پاسخگوی همه سوالات درباره خود از زمان دانشجویی تاکنون است, یادآور شد: کمتر کسی مانند بنده با کشورهای مختلف جهان مذاکرات پیچیده داشته و با سیاستمداران با سابقه دنیا گفتگوها و مذاکرات مهم و حیاتی برگزار کرده است که از جمله آن می توان قطعنامه 598, مذاکرات بین گروههای افغان, گروههای لبنانی مانند امل و حزب الله, مذاکرات با گروههای فلسطینی, آشتی بین برخی کشورهای آفریقایی مانند سودان و اوگاندا و مسئله بوسنی اشاره کرد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در مدت 16 سال, در جمع بندی موارد فوق گفت: با این سابقه, به دیدگاهها و افراد مختلف عادت کرده ایم و این تهدیدها نیز ما را از میدان بیرون نمی کند.

همه مشکلات از تحریم ها نیست

این عضو ائتلاف پیشرفت همچنین درباره نحوه تلاش دولت برای تایید صلاحیت کاندیدای مدنظر خود و شایعاتی که در این زمینه بیان می شود, تنها به ذکر این نکته بسنده کرد که شورای نگهبان وظیفه خود را خوب می داند, همیشه مدبرانه عمل کرده و در مقابل هیچ فشاری تسلیم نمی شود چراکه ملاکشان برای اعلام نظر, حق است.

ولایتی در پاسخ به درخواست یکی از خبرنگاران درباره اعلام راه حلهای ائتلاف پیشرفت برای حل مشکلات جامعه و تحقق شعار امسال گفت: انتخابات پیش رو در نوع خود بی نظیر است و عبور ملت از این شرایط, یک حرکت حماسی می خواهد چراکه در حوزه اقتصاد تحریم های بیگانه از یک سو و تدبیرهای داخلی از سوی دیگر وجود دارد و باید توجه داشت که همه مشکلات از تحریم ها نیست و اگر مطابق برنامه پنجم توسعه و قوانین گام برداریم و مدبرانه حرکت کنیم, می توانیم مشکلات را حل کنیم.

نباید سرنوشت موضوعات حساس و ملی را به افراد بی تجربه واگذار کنیم

وی در ادامه حرکت قانونی و کامل در عرصه هدفمندی یارانه ها را یک نکته مهم برشمرد و افزود: باید به تدریج درامدهای نفتی به سمت صادرات غیرنفتی گسترش یابد و از سوی دیگر تلاش برای خودکفایی صورت بگیرد که این فرآیندها حماسه اقتصادی را شکل می دهد.

این دیپلمات باسابقه کشورمان اعتماد به نفس کافی دولت آینده و تلاش برای خودکفایی را از دیگر شرایط حل مشکلات اقتصادی توصیف کرد.

عضو ائتلاف پیشرفت همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره ترکیب کابینه آینده, علت حضور برخی مدیران در دولتهای متعدد و استفاده از جوانان نیز گفت: این موارد, انتصابی نیست چراکه رییس جمهور را مردم انتخاب می کنند و راه برای جوانان بسته نیست و اگر جوانانی داوطلب باشند و مردم به آنها رای دهند او رییس جمهور می شود و این فرآیند پیچیده نیست.

دکتر ولایتی با یادآوری اینکه مردم به کسی رای می دهند که بتواند به اهدافی که می گوید, برسد درباره انتخاب وزرا نیز گفت: مجلس که نمایندگان مردم هستند به وزرا رای می دهند و باید توجه داشت که کنار گذاشتن افراد با تجربه, مرحوم شدن از سرمایه گرانبهای آنهاست. به عنوان مثال کسی که در حوزه سیاست خارجی هزاران ساعت مذاکره کرده و به زیر و بم کار وارد شده است نباید کنار گذاشته شود و سرنوشت موضوعات حساس و ملی را به افراد بی تجربه واگذار کنیم.

این کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: هر شخصی که می خواهد رییس جمهور شود هم باید نیروی لازم را داشته باشد و هم تجربه کافی تا از عهده وظایفش برآید.

 وی با اشاره به اینکه استفاده وزرا از معاونین جوان و قرار دادن افراد مجرب در کنار نیروهای با انگیزه بسیار موثر است درباره برخی تخریب های صورت گرفته در فضای سیاسی کشور نیز گفت: تخریب خلاف قانون است و با اخلاق اسلامی و منش ایرانی جور در نمی آید. باید از بکار بردن کلمات تخریبی اجتناب کرد, البته مردم این موضوع را خوب متوجه می شوند.

عضو ائتلاف پیشرفت با تصریح بر اینکه کاندیداها به جای حرکات سلبی, تلاش کنند حرکتشان ایجابی باشد, افزود: اگر احیانا اینگونه اقدامات تخریبی درباره من انجا شد, بر اساس آیه شریفه «وإذا مروا باللغو مروا کراما» عمل می کنم.

ولایتی درباره مشخص شدن رقبای اصلی خود در انتخابات نیز گفت: من مانند برخی پیشگو ندارم و باید از آنها پرسید که می توانند پیشگویی کنند.

بخش مهمی از مشکلات اقتصادی به روابط خارجی باز می گردد

این مسئول با سابقه جمهوری اسلامی ایران درباره برنامه های خود جهت حل مشکلات اقتصادی خاطرنشان کرد: کار دولت همگانی است و رییس جمهور باید از بین افراد متخصص انتخاب شود. البته امروزه نسبت زیادی بین حوزه اقتصاد و روابط خارجی وجود دارد و اکنون نیز بخش مهمی از مشکلات اقتصادی به روابط خارجی باز می گردد.

وی با اشاره به اینکه مقابله با تحریم ها و انجام تدابیر مناسبی درباره دیگر کشورها می تواند مشکلات اقتصادی را حل کند تا نفت به آسانی فروش رفته, ارز منتقل شده, نیازهای اساسی کشور برطرف شود و کارخانجات فعالیت خود را به طور کامل انجام دهند, گفت: این موار د باعث کاهش بیکاری می شود و ارزش پول به این آسانی تنزل نمی یابد.

وزیر خارجه با سابقه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: من هیچ رییس جمهوری را نمی شناسم که در تمامی موارد فرهنگی, سیاسی, اقتصادی, امنیتی و نظامی متخصص به معنای تام آن باشد, افزود: مگر اینکه بگوییم یک دیکتاتوری است.

ولایتی در عین حال گفت که رییس جمهور باید مدیریت کند و با تشکیل دولتی کامل و قوی, برای هر موضوع مدیریتی, افراد متخصصی را به کار گمارد.

عضو ائتلاف پیشرفت در پاسخ به سوال دیگری درباره نگرانی مراجع و جامعتین از تکثر کاندیداهای اصولگرا گفت: تلاش می کنیم با دیگر کاندیداها ائتلاف کنیم و معتقدیم اصولگراها باید با یک کاندیدا در انتخابات شرکت کنند.

منظور ما از اصولگرایی داشتن مارک مخصوصی نیست

وی در بیان تعریف خود از واژه اصولگرایی نیز گفت: منظور ما, داشتن مارک مخصوصی نیست و هر کس به قانون اساسی پایبند و به ولایت فقیه ملتزم باشد اصولگراست و داشتن یک کاندیدا به نفع ماست تا دیگرانی که اصولگرا نیستند یا در اصولگرایی آنها شبهه است پیروز انتخابات نباشند.

دکتر ولایتی درباره اضافه شدن نفر چهارم به ائتلاف پیشرفت نیز گفت که اگر افرادی حداقل شرایط را داشته باشند می توانند وارد ائتلاف شده و حتی به عنوان کاندیدای نهایی معرفی شود. یک ماه آینده بسیار تعیین کننده است و هیچ چیز بعید نیست.

واکنش به پرداخت یارانه 250 هزار تومانی

این مسئول با سابقه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا شما هم یارانه 250 هزار تومانی می دهید, اظهار داشت: اگر کسی عددی بدون محاسبه دقیق بگوید به آن معناست که معلوم نیست در انجام آن موفق باشد. محل پرداخت یارانه ها از محل گران شدن حامل های انرژی است و اگر قرار باشد برق 5 برابر و بنزین 7 برابر شود آنگاه هزینه های مختلف افزایش می یابد و مانند آن است که در جیب فردی 250 هزار تومان بگذاریم و از جیب دیگرش 700 هزار تومان برداریم.

مشاور مقام معظم رهبری با بیان اینکه اصل هدفمندی یارانه ها مورد تاکید معظم له بوده اما پرداخت آن باید بر اساس قانون باشد, گفت: نباید افرادی که یارانه می گیرند چند برابر آنرا هزینه گذران زندگی روزمره خود کنند.

ولایتی در ادامه این نشست خبری, ضمن رد شایعه ای که درباره مخالفتش با فتوای امام راحل مبنی بر قتل سلمان رشدی مرتد صادر شده, تشریح موضوع عمل نکردن تعهد یکی از کاندیداها در سال 84 به میثاق نامه خود را به مطالعه مصاحبه های گذشته خود با رسانه ها محول کرد و درباره انصراف خود از کاندیداتوری در صورت حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت که تنها تابع تصمیمات و نظرات ائتلاف پیشرفت است.

ایرانیان انگلستان

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s